History Principal's Message Parent Welcome Advisory Council Bell Schedules Cafeteria Teacher & Staff Directory Calendars Carteret County Schools Handbook Driver's Ed Dress Code Student Parking Buses Fundraisers Faculty Resources Prom Student Handbook
CTE English Exceptional Children Fine Arts Foreign Languages Health & PE Math Science History
Athletic Information & Forms Booster Club Coaches Cheerleading Wrestling MaxPreps
All Clubs Leo Club Mathletes TARC Yearbook
Online Catalog Library Information Student Stuff Library News e-book Resources Teacher Resources
General Information Carteret Community College College Acceptances College Information Registering for Classes Scholarship Information School Social Work SRO Stop Bullying Student Opportunties Testing Information

Teacher & Staff Directory

Adams, Dawn Math Department Chair
Barnes, Jonathan Math
Batson, Cindy Media Coordinator
Bradshaw, Edward PLTW
Casey, Eileen Assistant
Davis, Sandra EC Teacher
Davis, Zack Trade & Industrial Education (Marine Trades/Welding)
Day-Ketel, Kathy History Department Chair
Deuble, Debby Data Manager
Diaz, Antonio Latin & Spanish
Dineley, Stephanie EC Teacher
Dulworth, Catherine Math
Edge, Elizabeth EC Teacher
Englehardt, Ilse English
Everington, Donna Assistant
Frazier, Lindberg Health/PE/Football Coach
Fulford, Margo Family and Consumer Sciences
Ganey, Lucile Physical Science, Chemistry
Godette, Charity Assistant
Green, Jennifer English Department Head
Griffee, Daniel Health/PE/Coach
Guthrie, Nicki English
Harris, Shannon Office Receptionist
Jayne, Kate EC/SDA
Jones, Beverly School Counselor (Grades 9 &10)
Kittrell, Gray Trade & Industrial Education
Lewis, Amanda Business Education
Lynk, Tanner History
Marion, Derek School Counselor (Grades 11 & 12)
Mason, Abi Bookkeeper
Morgan, Tod Health/PE/Basketball Coach/Athletic Director
Morris, Joella Choral Program
Nicholls, Samuel History
Parker, Jodonna Assistant
Pilcher, Jenny School Social Worker
Pittman, Jinger Registrar/Cheerleading Coach
Rhinehardt, Krista Math
Rhinehardt, Michael Art Teacher
Rice, Charlotte English
Roberson, Pamela CTE Career Development Coordinator
Russell, Juanita Assistant Principal
Salter, Jason Agriculture Education
Sanders, Stephanie Biology
Schooley, Tammy Science Department Head, AP Environmental Science, Biology
Sheehan, Carrie English
Smith, Andrew English
Smith, Harrison History
Styron, Delisa EC Teacher
Taylor, Laranda Technology Facilitator / Testing Coordinator
Thomas, Myra Family & Consumer Sciences
Trogdon, Deborah Principal
Warren, Sholar Math
White, Caitlyn CTE Department Chair, Health Sciences Education
Willis, Kari Earth Science, Marine Science
Willis, Kenneth Assistant
Willis, Mark Math
Willis, Melodie AIG
Witter, Kathryn School Psychologist
Wright, Ashley Concert Band, Percussion Ensemble, Flag II